Akcja słuchowiska Krzysztofa Bizio

Wieczór słuchowisk teatralnych – Janieja Krzysztof Bizio

Akcja słuchowiska Krzysztofa Bizio – o czym dowiadujemy się na samym początku – toczy się pomiędzy piątkowym wieczorem a niedzielnym porankiem w polskim, prowincjonalnym mieście. Bohaterem jest Ja – samotny człowiek zmuszany do demonstracyjnego samospalenia w geście protestu wobec świata, który „zszedł na psy, skundlił się”. Dlatego ktoś musi powiedzieć „nie”, dlatego on musi powiedzieć „nie”… W Janieja została ukazana rzeczywistość wyjałowiona z uczuć, brutalna, w której człowieka można zabić bezboleśnie, „wsadzając w jego usta wszystko, co się chce”. Ale jeżeli ten, kto został zabity, to ja, to kim w rzeczywistości jestem?

Reżyseria: Janusz Kukuła
Scenariusz: Krzysztof Bizio
Występują: Krzysztof Banaszyk (Ja), Adam Bauman (Przyjaciel Pierwszy/Wojnowicz), Monika Krzywkowska (Super Blond), Marek Frąckowiak (Badurski), Milena Suszyńska (Kelnerka), Monika Kwiatkowska (Żona), Stanisław Brudny (Dziadek), Elżbieta Kijowska (Matka), Mirosław Zbrojewicz (Przyjaciel Drugi), Daniel Wydrych (Redaktor)

Krzysztof Bizio (ur. w 1970 roku w Szczecinie ) jest architektem i pisarzem. Na co dzień współprowadzi pracownię projektową zajmującą się modernizacją XIX-wiecznych kamienic, a także wykłada w szczecińskiej Akademii Sztuki. Jako dramaturg zadebiutował w 2001 roku tekstem Porozmawiajmy o życiu i śmierci opublikowanym w „Dialogu” i wystawionym w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Od tego czasu napisał jeszcze m.in. Toksyny, Lament, Śmieci i Sitcom. Próbował swoich sił również jako prozaik, scenarzysta i reżyser.

Nagrody i osiągnięcia
Za swoją twórczość Krzysztof Bizio otrzymał między innymi wyróżnienie w konkursie programu II Polskiego Radia i Stowarzyszenia ZAiKS na najlepsze słuchowisko radiowe (2004).

|||::