SEN O TEATRZE – LISTY Z TOMASZEWSKIEGO GETTA – LUTEK ORENBACH DO EDITH BLAU

[wydarzenie online]

Młody utalentowany 19-to latek trafia do tomaszowskiego getta. Opisywany, jako niespotykany talent teatralny, świetny karykaturzysta, moderator życia kulturalnego w Tomaszowskim Getcie, kierownik artystyczny teatru. Ale również niepoprawny romantyk, piszący namiętnie lity do ukochanej Edith. Zachowało się 100 listów do adresatki Wielkiej Miłości. Poprzez wyznania miłości utrzymujące się na krawędzi mitologizacji, której świadomy był autor, Lutek opowiada o własnym życiu wewnętrznym. To niesamowite świadectwo obecności postanowił wziąć na warsztat łódzki zespół Agnellus konstruując opowieść o miłości, wolności i człowieczeństwie. Poruszana przez zespół tematyka dotyczy teraźniejszego dyskursu dotyczącego spraw polsko-żydowskich, również ogólnoludzkich. Doświadczenie holokaustu ukazuje, że największym zagrożeniem dla człowieka jest on sam. Jednak poprzez tę trudną sytuację, w której znalazł się Lutek, w tej całej nędzy, brzydocie, zamknięciu, upodleniu ujawniło się to, co najbardziej piękne w człowieku. Sensualny odbiór świata przez Lutka uzmysławia to piękno, które otrzymaliśmy. Odyseja w głowie bohatera nie potrzebuje scenografii, choć Lutek marzy o Wielkim Świecie i karierze aktora. Ale marzy też o zwyczajnym życiu, o domu i żonie „najdroższej Blauce” pokazując, że prawdziwe z bogactw człowieka jest w nim samym. Zbiór listów opracowanych przez dr Justynę Biernat jest świadectwem obecności kultury polskiej i żydowskiej na ziemiach polskich w okresie wojennym. Edith Blau przeżyła wojnę i przekazała listy do Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, aby ukazać wewnętrzny świat, młodego, utalentowanego, człowieka, pełnego pasji i nadziei na przyszłość. Na usta ciśnie się pytanie – czy potrafimy się zmienić dzięki temu świadectwu?

Utwór „Future”: https://www.youtube.com/watch?v=i-dszv0HML0&ab_channel=TheAgnellus
Utwór „Amo ergo sum”: https://www.youtube.com/watch?v=B9zyO3FH9I8&ab_channel=TheAgnellus

Scenariusz, kompilacje/centon – Agnieszka Kowalska-Owczarek

Kompilacje/ centon utworów „Płacz”, „Fantazja” – Daniel Machoś

Na podstawie listów – Izraela Aljuhe Orenbacha w oparciu o książkę „Sen o teatrze. Listy z tomaszowskiego getta”, Fundacja Pasaże Pamięci, 2018
Opracowanie i edycja oryginalnego tekstu Izraela Aljuhe Orenbacha – dr Justyna Biernat

Kompozytorzy:

Agnieszka Kowalska-Owczarek
Daniel Machoś
Agnieszka Nowak
Tomasz Kowalski
Mateusz Joachimiak
Rafał Hajdorowicz

Wykonawcy muzyki:

śpiew – Agnieszka Kowalska-Owczarek
gitara basowa/ chórki – Tomasz Kowalski
gitara elektryczna/ gitara akustyczna/ śpiew – Daniel Machoś
perkusja – Mateusz Joachimiak/ koncerty Paweł Zawierucha
puzon – Grzegorz Rogala
instrumenty klawiszowe/ chórki – Rafał Hajdorowicz
gościnnie: akordeon – Marcin Dobruszek

AGNELLUS – zespół w swojej kreacji wychodzi poza ramy piosenki poetyckiej, wnikając w przestrzeń muzyczno-teatralną. Porusza się pomiędzy piosenką literacką a poetyckim rockiem, niekiedy z elementami jazzu lub folkowym kolorytem. Ze względu na specyfikę zespołu można go usłyszeć na festiwalach muzycznych, teatralnych i poetyckich. Wielokrotnie nagradzany, prezentacje w kraju z za granicą.

Więcej: http://agnellus.art.pl/o-nas/

Nagrody i osiągnięcia

Utwory autorów Agnellusa znalazły się na płycie Macieja Zembatego pt. „Piosenki z trumienki” (Canto, 2002). W październiku 2012 w Polskim Radio Łódź odbyła się premiera albumu „Ballady i transe”, (Dalmafon). Znajdują się na nim zarówno utwory poezji pierwszej połowy XX wieku, jak również współcześnie tworzących autorów, szczególnie łódzkich poetów.

W 2019 roku w 125 rocznicę urodzin Juliana Tuwima odbył się koncert premierowy albumu „Bal dla ubogich. Tribute to Tuwim” (Stowarzyszenie Obszary Kultury), złożony w całości z autorskich kompozycji do słów Tuwima.

Agnellus jest wielokrotnie nagradzanym zespołem. Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie uznał, że projekt tuwimowski jest istotny dla promocji polskiej kultury za granicą i przyznał dofinansowanie wyjazdu zespołu na festiwal poświęcony Tuwimowi w Szkocji w roku 2013 w programie „Kultura polska na świecie”. Agnellus działa w materii piosenki wysokoartystycznej. Zespół Agnellus uczestniczy w ważnych projektach związanych z regionem łódzkim współpracując ze Stowarzyszeniem „Obszary Kultury” oraz Fundacją Pasaże Pamięci. Zadanie „Bal dla ubogich – album muzyczny – Tribute to Tuwim” zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Innym muzycznym projektem grupy w formie mini-widowiska są „Wyliczanki, igry, fiki” – muzyczna interpretacja znanych dziecięcych zabaw słownych dla widza dorosłego. Premiera odbyła się w ramach akcji Dotknij Teatru 2016 roku – łódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru.

Muzycy zespołu są również autorami oprawionego plastycznie programu „Dwoje Ludzieńków. Tribute to Leśmian.”

W grudniu 2020 zespół rozpoczął pracę studyjną nad albumem „Kocham, więc jestem” na podstawie listów z tomaszowskiego getta młodego Lutka Orenbacha do Edith Blau – partner nagrań ZAiKS.