Pearl Chaber

PEARL CHABER to podróż w głąb słowiańskich szlaków ziemi sieradzkiej, w których autorzy odnajdują inspirację do muzycznych poszukiwań z pogranicza elektro, jazzu, bluesa, latino i piosenki aktorskiej. Tkana na bazie pieśni ludowych, miłosnych ballad i żartobliwych przyśpiewek opowieść, staje się podstawą do szukania odpowiedzi na aktualne dzisiaj pytania dotyczące problemu zależności Kobiet i dominującego od wieków patriarchatu. Bolesne tematy przemocy rodzinnej, zatracanie wartości, konflikty pokoleń czy ruch #metoo – problemy międzyludzkie współczesnego świata, w których osią główną w ostatnich latach są coraz odważniej walczące o należne im prawa Kobiety, w połączeniu z magią ludowych melodii, tworzą niezapomniany poemat z pogranicza koncertu i spektaklu teatralnego. Spektakl przeznaczony dla osób od 14 roku życia.

Wydarzenie dostępne będzie na stronie Facebook i YouTube Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych:

https://www.facebook.com/aoia.lodz

https://www.youtube.com/channel/UCUqlZ94YA_KYKEAza318nIw

Twórcy
Agnieszka Pawlak – aktorka, wokalistka, reżyserka spektaklu
Stanisław Pawlak – multiinstrumentalista, aranżer, kompozytor

AGNIESZKA PAWLAK Aktorka scen muzycznych, wokalistka, menedżerka kultury, animatorka kultury, wykładowczyni piosenki aktorskiej w Studiu aktorskim STA w Poznaniu; Laureatka wielu ogólnopolskich festiwali piosenki polskiej i anglojęzycznej. Zdobywczyni Grand Prix przyznanego przez Ewę Urygę, doceniona również przez Halinę Frąckowiak i Rafała Olbrychskiego. W latach 2012-2017 wokalistka sieradzkiego zespołu OYE MI CANTO grającego muzykę latynoamerykańską. Jurorka przeglądów artystycznych, konferansjerka, supporterka koncertów zespołu Kombi, Rafała Brzozowskiego, Muńka Staszczyka, Dody, Majki Jeżowskiej, Golec uOrkiestra zrealizowanych w Sieradzu. Aktorka w spektaklach „wolnOŚĆ” w reż. Michała Karwowskiego, opieka artystyczna Agaty Biziuk (2018); „ONE albo x scen z życia” (2018), „Furie” (2019) w reż. Justyny Machaj; „Sen nocy letniej” w reż. Anny Gryszkówny (2019), „Genesis. Dźwięki snu” w reż. Karola Wróblewskiego (2019); „Pearl Chaber” Agnieszki Pawlak, opieka artystyczna Uli Kijak (2019), „Dorosłe? Dzieci” reż. Michała Kocurka (2019). Aktorka w filmach „Speed love” (2018), „Slow love” (2019) w reż. Rafała Jerzaka.

STANISŁAW PAWLAK Poznański multiinstrumentalista (instrumenty klawiszowe, fortepian, gitara, bas) i kompozytor obdarzony muzyczną wyobraźnią i poczuciem humoru, aranżer. Ukończył Szkołę Muzyczną II Stopnia im. Fryderyka Chopina w Poznaniu w klasie kontrabasu. Muzykuje i śpiewa od 7 roku życia. Był członkiem zespołów muzycznych Aplipapli, Whoa! Squad, Miau!. Mimo młodego wieku współpracuje już z kilkoma teatrami w Polsce (Teatr Nowy w Poznaniu, Polski Teatr Tańca, ASZ teatr) i Niemczech (Tchekpo Dance Company, Samadhayana Company) komponując i wykonując muzykę do spektakli. Ma za sobą także realizację ilustracji muzycznej do kilku projektów filmowych prezentowanych w Belgii, Czechach, Niemczech i we Francji oraz udział w trzech edycjach Dni Kultury Polskiej w Brnie, Aura Festival na Litwie i innych. W Poznaniu kojarzony z funkową/rockową sceną muzyczną, syntezatorami oraz żywiołowymi występami z zespołem AMS Clique.

Fragment recenzji:
„Agnieszka Pawlak nie tylko śpiewa brawurowo zróżnicowane i niełatwe utwory, precyzyjnie przeskakując pomiędzy kolejnymi estetykami, lecz także wzmacnia ich siłę finezyjną grą aktorską – w nich i poza nimi – wyrazistym i subtelnym gestem, mimiką, ogółem działaniem, dopełniając tę smutną opowieść. Wspaniale muzycznie współtowarzyszy jej w tym Stanisław Pawlak, jednocześnie swoją opresyjną sceniczną biernością kontrastujący i uwypuklający emocjonalny skowyt bohaterki. Należy mu również pogratulować skomponowania na nowo wciągających już samą melodią piosenek, stających się w tym spektaklu wszechogarniającym trzecim bohaterem.”
Miłosz Mieszkalski, Dziennik Teatralny
Poznań 9 listopada 2019
link do pełnej recenzji: http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/spiewaj-swoj-bol.html

W październiku 2019 ukazała się płyta z pieśniami ze spektaklu „Pearl Chaber”.