Odchodzę.

Podstawą scenariusza jest zbiór reportaży Marty Abramowicz „Zakonnice odchodzą po cichu”. Książka ukazała się w 2016 roku; dyskutowały o niej wszystkie media, od „Niedzieli” zaczynając, a na Pudelku kończąc. Głos zabrały w niej byłe zakonnice. Byłe zakonnice nie mówią. Może dlatego, że milczenie jest regułą wielu zakonów. A może, to co wypowiedziane, zadaje ból. Powiedzieć złe słowo na zakon, to stanąć samotnie przeciw Kościołowi.

W spektaklu nie atakujemy wiary, która jest intymna i indywidualna. Chcemy pokazać człowieka, który w swojej nagości i zaufaniu zderza się z hierarchią opartą na schematach władzy. Opowiadamy: o śpiewie, który zgasł. Bo przecież śpiewać nie wypada. I nie wolno. O hierarchii, w której kobiety mogą jedynie słuchać, a nie mówić. Nie muszą myśleć. Powinny wykonywać zadania.

O miłości, która zostaje sprowadzona do formuł.

Przed spektaklem odbędzie się rozmowa z Iwoną Pietrzak – prezes Stowarzyszenia Kamienica 56 oraz z twórcami spektaklu.

Pokaz rejestracji spektaklu na stronie Stowarzyszenia Kamienica 56 na Facebooku o godzinie 19:00: https://www.facebook.com/kamienica56

Twórcy

Scenariusz i reżyseria: Michał Rzepka
Występują studentki Produkcji Teatralnej UŁ: Daria Dziedzińska, Agata Mazurek, Wiktoria Lauks, Agata Gawrysiak, Karolina Jędrzejczyk, Sandra Kocoń.

Michał Rzepka – reżyser teatralny, wykładowca praktyki i teorii teatralnej. Spektakle teatralne Michała Rzepki zdobyły wiele nagród, a ich prezentacje miały miejsce m.in. w Teatrze Nowym w Łodzi, Teatrze im. St. Jaracza w Olsztynie, Teatrze Gdynia Główna, Teatrze Studyjnym w Łodzi, Open Różewicz Festiwal, Teatrze Arlekin w Łodzi, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Maski” w Poznaniu, Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, Teatrze Małym, czy w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.