Niebo – stan

Wydarzenie odbywa się w dwóch lokalizacjach.
Pierwsza lokalizacja – siedziba Polskiego Związku Niewidomych.
Druga lokalizacja: Teatr Szwalnia.

„Niebo-stan” Interaktywna sytuacja artystyczne z elementami: instalacji /słuchowiska.

Kruche rozważania o szczęściu, wzajemności i bliskości. „Każdy z Nas jest artystą w sztuce życia. Jaki nadamy kształt formie zależy od nas samych”. „Żyć szczęśliwie pragniemy wszyscy, ale na czym polega życie szczęśliwe?”. „Wędrówka chmur odbywa się poza świadomością. Czy nasze drogi się krzyżują?”.

Projekt zakłada współuczestnictwo, współpracę osób niewidzących, niedowidzących z widzącymi.

W tekście wykorzystano fragmenty „Sztuki życia” Zygmunta Baumana oraz „O szczęściu” Władysława Tatarkiewicza.

Koncepcja, realizacja: Ewa Łukasiewicz
Tekst: Katarzyna Skręt
muzyka: Piotr Matula
realizacja wywiadów i wideo: Łukasz z Bałut
głos: Grzegorz Mikołajczyk

Partnerzy wydarzenia: Polski Związek Niewidomych Odział w Łodzi oraz Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 3 w Łodzi oraz Teatr Szwalnia.

/Katarzyna Skręt / Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim (Katedra Dramatu i Teatru, Instytut Kultury Współczesnej) o dwóch specjalizacjach: teatrologia i promocja sztuki. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie stypendiów twórczych oraz stypendiów z zakresu upowszechniania kultury na rok 2017. Uhonorowana stypendium artystycznym Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej w dziedzinie teatru za rok 2019. We wrześniu 2019 roku otrzymała II miejsce w kategorii „Kryminał dzisiaj” w konkursie na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne „Stulecie polskiego kryminału”. Tekst wszedł w skład antologii pokonkursowej „Stulecie kryminału”, wydanej nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona (premiera: 15.04.2020).

/ Łukasz z Bałut/ Znakomity literat, fotograf, muzyk, performer, artysta multimedialny. Dobry duch Bałut. Wielokrotny stypendysta oraz artysta nagradzany w kategorii literatura, związany z Festiwalem Fama w Świnoujściu.

/Ewa Łukasiewicz /Absolwentka Łódzkiej Szkoły Filmowej, pedagog, animatorka kultury, współtwórczyni Teatru Szwalnia. Autorka licznych koncepcji warsztatowych, współtwórczyni spektakli, działań teatralnych. Stypendystka Ministra Kul-tury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie sztuki wizualne (2019)

/ Piotr Matula / Na co dzień pracuje w chórze Filharmonii Łódzkiej i uczy gry na instrumentach klawiszowych. Współtworzy duet Fisherboyz oraz kwartet wokalny Di Canto. Komponuje muzykę filmową i teatralną; jest autorem muzyki m. in. do filmu fabularnego „Sanctuary”, spektaklu „MIOKLONOPOLIS” w ramach festiwalu “Dotknij Teatru”, spektaklu „Przyjdź” w ramach Łódzkich Spotkań Teatralnych i Rybnickiego Festiwalu Sztuki Teatralnej (wyróżnienie), ruchowym spektaklu „Droga” w ramach Międzynarodowych Spotkań Artystycznych „Park Experyment”, czytania performatywnego sztuki „Wyspa Chudych” w Teatrze Nowym.

|||::