„Geometria" Teatru Usta Usta Republika

Geometria

Teatr z Oklahomy zaprasza na jedyny i niepowtarzalny casting do spektaklu Geometria! W takiej czy innej scenografii, w taką czy inną pogodę, w takim czy innym towarzystwie! Tutaj każdy się przyda! „Geometria” Teatru Usta Usta Republika nawiązuje do słynnej, niedokończonej powieści Franza Kafki. Spektakl przywołuje postaci z „Zamku”, wciągając przybyłe osoby w tajemniczą grę pozorów, kostiumów, ról, masek. W tym odrealnionym świecie nic nie jest takie, jak się wydaje, a każdy próbuje odnaleźć przydzielone dla siebie miejsce. Zwłaszcza, że idąc tropem Kafkowskich metafor, „Zamek” to tylko pretekst do opowieści o ginącym teatrze, jego potrzebach, słabościach i magicznej mocy sprawczej. „Geometria” to kontynuacja poszukiwań Usta Usta skupionych wokół formuły online. Spektakl jest grany na żywo i w czasie rzeczywistym, ale za pośrednictwem Zooma, dzięki czemu mogą wziąć w nim udział widzowie z całej Polski.

Widzów prosimy o mejlową rejestracją na adres: tlustalangusta.pl@gmail.com

Twórcy

Reżyseria: Wojciech Wiński
Scenariusz: Łukasz Pawłowski, Wojciech Wiński
Kostiumy: Idalia Mantas
Muzyka: Adam Brzozowski
Obsada: Ewa Kaczmarek (Frieda), Roman Andrzejewski (Wójt), Grzegorz Ciemnoczołowski (Barnabas), Marcin Głowiński (Geometra), Mikołaj Podworny (Pomocnik Geometry), Artur Śledzianowski (Nauczyciel), Przemysław Zbroszczyk (Pomocnik Geometry)

Usta Usta Republika to jeden z najciekawszych polskich zespołów alternatywnych, istniejący już od 21 lat. Zespół ma na koncie 30 autorskich spektakli, liczne nagrody i wielu fanów. W Poznaniu, gdzie ma swoją siedzibę, prowadzi pod szyldem Republiki Sztuki Tłusta Langusta dwie sceny. Więcej informacji na: www.ustausta.pl

Recenzje

Panie i Panowie! Oto Prawdziwa Postać Fikcyjna, Monika Błaszczak, czaskultury.pl, 03.02.2018

Poczekalnia ze słomianymi ławkami. Aktorzy w pończochach na głowach. Casting do roli Geometry w inscenizacji „Zamku” Franza Kafki. Fikcyjna postać zagubiona we wsi pod zamkiem. Taki świat – prezentowany z dystansem powstałym dzięki konwencji teatru w teatrze – prezentowany jest w najnowszym spektaklu Teatru Republika Usta Usta. Tym razem – w przeciwieństwie do wielu ich wcześniejszych produkcji – spektakl prowadzonej przez Wojtka Wińskiego grupy nie eksplorował nowych przestrzeni, a testował rozmaite formy języka scenicznego.

Lekcja alternatywy, Bartłomiej Oleszek, teatrdlawszystkich.eu, 26.05. 2019

Kafkę w innej odsłonie pokazał Teatr Usta-Usta, który zaprezentował „Geometrię” w reż. Wojciecha Wińskiego na podstawie „Zamku”. Tutaj absurd stał się kluczem do inscenizacji, w której żonglerka rolami, maskami i realnością (w którą wplątana jest również widownia) doskonale współgrała z prozą autora „Procesu”. Teatr Usta-Usta, który przyzwyczaił nas do bardzo śmiałych gier z teatralną formą (jak w „Alicji 0700” czy nagrodzonym na „Klamrze” 2011 przedstawieniu „777”) tutaj zachował rygor i zagrał spektakl w tradycyjnym układzie sceny i widowni, z realistyczną scenografią i świetnymi rolami (między innymi Ewy Kaczmarek). To pokazało, że doskonale znają machinę teatru, którą czasem trzeba wstrzymać, by sięgnąć po głębsze treści.