Fale

„Fale” Virginii Woolf to niezwykle zmysłowa i poetycka opowieść o poszukiwaniu tożsamości, poczucia pełni i sensu istnienia: o tym, co sprawia, że jesteśmy w pełni obecni, zakorzenieni w miejscach, chwilach i relacjach z innymi. Kluczem do naszej adaptacji powieści jest ukazanie tego, jak wraz z wiekiem zmienia się nasza wrażliwość i postrzeganie świata. Szczególnie ważnym etapem życia jest w opowieści Woolf dzieciństwo, z którego bohaterowie wyrastają, by na powrót zatęsknić za wszystkim tym, co jest wtedy najważniejsze i najoczywistsze: za przyjaźnią, zabawą, jednością z przyrodą, zauroczeniem zmysłowym pięknem chwil. W pewnym sensie „dorastają do dzieciństwa”: do autentycznej, najprościej rozumianej obecności – bycia jak najpełniej w obecnej chwili i jak najbliżej tych, których kochamy.

Spektakl na podstawie powieści Woolf odbywa się w półmroku, a wszystkie wydarzenia, przestrzenie i nastroje opowieści tworzone są za pomocą słów, muzyki i dźwięków, tworzonych na żywo przez aktorów. Prawdziwy spektakl odbywa się nie przed oczami widza, a w jego wyobraźni, pobudzonej opowieścią Woolf.

FALE
na podstawie powieści Virginii Woolf, w tł. Lecha Czyżewskiego
scenariusz, reżyseria: Ewa Maria Wolska
muzyka: Natalia Czekała
obsada: Alicja Czerniewicz, Joanna Maria Pruś, Anna Złomańczuk, Piotr Janiszewski, Rafał Pietrzak, Mateusz Trzmiel

Ewa Maria Wolska – reżyserka teatralna, lalkarka, autorka filmu animowanego. W 2018 roku założyła Teatr FRAKTAL, realizujący niezależne, eksperymentalne projekty, eksplorujące poetycki potencjał teatru plastycznego. Jej prace charakteryzują się bogactwem i oryginalnością plastyki oraz poszukiwaniami w obrębie dźwięku – do ostatnich spektakli budowała nie tylko scenografie i lalki, ale też nietypowe instrumenty. Jej najważniejsze prace to: Ryba Biba Teatru FRAKTAL, spektakl-koncert Teatru FRAKTAL pt. Pomelo jest zakochany… w żabie, deszczu i nie tylko (spektakl otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS na 8. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie w 2018) oraz Przygody Pędrka Wyrzutka według powiastki Stefana Themersona (Teatr Pinokio w Łodzi). Podczas pandemii stworzyła swoją pierwszą animację lalkową pt. my dear quarantine. W czasach zamknięcia wymarzyła też sobie, że zbuduje niewielki teatr na kółkach i zjeździ z nim cały świat. Wszak w trudnych chwilach ratują nas marzenia. To one zmieniają nasz świat. Stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku (2015 i 2018), Prezydenta Miasta Łodzi (2019) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2019).

Nagrody i osiągnięcia

Pierwszy spektakl Teatru FRAKTAL pt. Pomelo jest zakochany… w żabie deszczu i nie tylko w reż. Ewy Marii Wolskiej spotkał się z ciepłym przyjęciem na licznych festiwalach w Polsce i zagranicą, zdobył też nagrodę (Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za reżyserię dla Ewy Marii Wolskiej na 8. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie), rekomendację komisji artystycznej do udziału w programie objazdów teatralnych TEATR POLSKA 2019 organizowanych przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie (rozpoczęliśmy objazdy) oraz dofinansowanie wyjazdu na festiwal zagraniczny z Instytutu Adama Mickiewicza (w ramach programu „Kultura polska na świecie”).

|||::