Dotknij Teatru to ogólnopolski projekt organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Jego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. To wyjątkowo szeroka i interdyscyplinarna forma obchodów Dnia Teatru. Poprzez program zawierający różnorodne działania, m.in. spektakle, warsztaty, czytania dramatów, akcje plenerowe, performance, wystawy, próby otwarte, projekcje, wykłady i koncerty, promuje i popularyzuje sztukę teatru i czyni ją dostępną w najróżniejszych przestrzeniach. Widzowie poznają teatr „od kuchni”, zostają zaproszeni do wspólnego tworzenia.

Projekt Dotknij Teatru powstał w 2010 roku w Łodzi. Inicjatorem była grupa łódzkich artystów i animatorów kultury, koordynacji podjął się Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. Niemal równocześnie w 2011 roku w Warszawie rozwinął się projekt Instytutu Teatralnego Chodź do teatru!, realizujący podobne cele. W związku z tym postanowiono połączyć siły oraz zaprosić do programu kolejne regiony. W 2012 roku Dotknij Teatru świętowano już wspólnie w Łodzi, w Wielkopolsce, na Śląsku i na Mazowszu. W 2013 roku przyłączyli się partnerzy ze wszystkich województw, pozwalając na organizację niemal 600 wydarzeń w 45 miastach. W edycji 2014 udział wzięło 49 miast, 178 podmiotów, odbyło się 701 wydarzeń. W 2015 roku udział wzięło już 55 miast, 189 podmiotów, a wydarzeń było blisko 800. 2016 rok to 153 organizatorów, 60 miast i 478 zdarzeń teatralnych.

Świętujcie Międzynarodowy Dzień Teatru z nami! Zapraszamy!

Operatorem projektu jest Poleski Ośrodek Sztuki w Łodzi.

Od siedmiu lat w Łodzi, a od pięciu także w innych polskich miastach z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru realizowany jest zakrojony na szeroką skalę projekt edukacyjny Dotknij Teatru. Inicjatywa wyjątkowa, bo podjęta przez grupę pasjonatów teatru, dla których edukacja teatralna i infekowanie ideą teatru jest celem wartym poświęceń. Pomysł stworzenia imprezy, która ogarnia swym zasięgiem większość przestrzeni miasta, niemal wszystkie grupy wiekowe i środowiskowe wydawał się w 2010 roku nierealny w realizacji. Nie było funduszy, odpowiedniej struktury organizacyjnej, wzorców, które pozwoliłyby zabrać się do pracy. Było natomiast przekonanie, że nie można się wycofać. Grupę Inicjatywną, odpowiedzialną za przeprowadzenie tego karkołomnego pomysłu, utworzyli:

Anna Ciszowska (Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi)
Konrad Dworakowski (reżyser, dyrektor Teatru Pinokio w Łodzi)
Joanna Ossowska (ówczesna z-czyni dyrektora Teatru Pinokio w Łodzi)
Tomasz Rodowicz (dyrektor Teatru Chorea)
Marcin Brzozowski (dyrektor Teatru Szwalnia)
Marian Glinkowski (ówczesny dyrektor Łódzkich Spotkań Teatralnych i   prezes Łódzkiego Oddziału Towarzystwa Kultury Teatralnej)
Jadwiga Sącińska (teatrolożka, instruktorka teatralna, prezes honorowy łódzkiego Oddziału Okręgowego Towarzystwa Kultury Teatralnej)
Krystyna Weinttrit (dyrektorka Centrum Kultury Młodych)
Barbara Kurowska (z-czyni dyrektora Muzeum Kinematografii w Łodzi)
Jolanta Sławińska (Teatr Muzyczny w Łodzi)
Bożenna Krasnodębska (ówczesna dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Łodzi)
Małgorzata Gaduła-Zawratyńska (ówczesna koordynatorka z Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Łodzi)
Pola Amber i Julia Jakubowska (Teatr Chorea)

Koordynatorką projektu została Anna Ciszowska, która była pomysłodawczynią i twórczynią ideologii akcji. Wszyscy do pracy przystąpili społecznie. Przecierali szlaki w niezliczonych pokojach urzędników, polityków, decydentów, dyrektorów, sponsorów. Zarażali pomysłem kolejnych artystów i animatorów, pozyskiwali projekty, aż w marcu 2010 roku ruszyła akcja z minimalnym budżetem, pozyskanym z miejskiej kasy i nieobliczonym wkładem własnym wszystkich, którzy przystąpili do niej i zadeklarowali wiarę w przedsięwzięcie.

Podczas pierwszej odsłony Dotknij Teatru zaprezentowano  ponad 50 wydarzeń, w przestrzeniach miejskich, szkołach, teatrach, muzeach i domach kultury. Akcja została zrelacjonowana i odnotowana przez wszystkie lokalne media, a 15 marca 2010 roku w trakcie konferencji prasowej, dyrektorzy łódzkich instytucji kultury  podpisali deklarację pracy na rzecz cyklicznego realizowania projektu Dotknij Teatru w Łodzi. Ostatecznie jednak sens podejmowanych działań potwierdziła publiczność i zaskakująca wręcz frekwencja. Teatr nie czekał na widzów, po prostu wyszedł do przechodniów, uczniów, pasażerów i klientów galerii handlowych z jasnym przesłaniem: uczcijmy razem święto teatru. Od tego momentu stało się jasne, że ta akcja w wyjątkowo świeży sposób dąży do integracji środowisk kulturalnych miasta i walczy ze stereotypami w postrzeganiu sztuki teatru oraz daje bezpłatne uczestnictwo w masowej imprezie kulturalnej.

Pierwsza realizacja projektu miała nieoczekiwane konsekwencje w środowisku teatralnym  Łodzi. Teatry instytucjonalne otworzyły się na działania teatrów offowych, podejmowano wspólne działania artystyczne. Wymiana myśli i doświadczeń owocowała.

Przy realizacji drugiej edycji wsparcie zaoferował dyrektor Narodowego Centrum Kultury, Krzysztof Dudek, oraz dofinansowanie przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi. Było już łatwiej. W 2011 roku zaprezentowano widzom 70 imprez specjalnie zrealizowanych z myślą o akcji Dotknij Teatru. Uczestniczyło ponad sześć tysięcy widzów. Liderem projektu został Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, a jego dyrektor Zdzisław Jaskuła zagwarantował projektowi bazę organizacyjną i administracyjną.

2012 rok przyniósł niebywały rozwój inicjatywy, w Łodzi zaprezentowano ponad 160 wydarzeń dla czternastu tysięcy widzów. Do akcji przystąpił warszawski Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego. Dzięki zaangażowaniu dyrektora, Macieja Nowaka, akcja uzyskała promocję ogólnopolską i przystąpiły do niej województwa: mazowieckie, śląskie
i wielkopolskie. Okazało się, że wszędzie działa wspólnotowe myślenie na rzecz świętowania Dnia Teatru.

W 2013 roku Dotknij Teatru odbyło się niemal w całej Polsce – teatry instytucjonalne, muzea, ośrodki kultury, a także fundacje, stowarzyszenia, teatry i artyści niezależni z 16 województw przygotowali blisko 600 wydarzeń. W projekcie udział wzięły następujące miasta: Będzin, Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów,  Częstochowa, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Jaworzno, Kalisz, Katowice, Kielce, Konin, Koszalin, Kraków, Krasnystaw, Lublin, Łomża, Łódź, Opole, Ornontowice, Poznań, Ruda Śląska, Rybnik, Rzeszów, Siedlec, Sosnowiec, Supraśl, Suwałki, Szczecin, Tarnowskie Góry, Toruń, Tychy, Wałbrzych, Warszawa, Wodzisław Śląski, Wrocław, Zabrze, Zakopane i Zielona Góra.

W edycji 2014 udział wzięło 49 miast, 178 podmiotów, odbyło się 701 wydarzeń. W 2015 roku udział wzięło już 55 miast, 189 podmiotów, a wydarzeń było blisko 800. Rok 2016  to 153 organizatorów, 60 miast i 478 zdarzeń teatralnych.