Raz-dwa-trzy-zginiesz-ty

 

SPEKTAKL

 

_MG_0338_800pz _MG_0432_800px _MG_0675_800px _MG_0767_800px _MG_0788_800px

fot. HaWa

Co popycha ludzi do zła? Gdzieś rodzi się zło? Czy ludzie z natury są źli? Teatr Powszechny w Łodzi prezentuje przygotowaną specjalnie na tegoroczną edycję Dotknij Teatru premierę Raz-dwa-trzy-zginiesz-ty, inspirowaną tragicznymi wydarzeniami z 2002 roku, które rozegrały się w Gutenberg-Gymnasium w Erfurcie. W strzelaninie zginęło siedemnaście osób. Sprawcą masakry był dziewiętnastoletni uczeń szkoły. Spektakl przygotowany został przez Arkadiusza Wójcika i podopiecznych Stowarzyszenie MONAR.

Na scenie Teatru Powszechnego w terrorystów wcielą się podopieczni Stowarzyszenia MONAR oraz aktorzy (Natalia Łągiewczyk, Wojtek Marcinkowski i Arkadiusz Wójcik). Spektakl pokazuje mechanizmy społeczne, które marginalizują „inność”, prowadząc do tragedii.

Przedstawienie Raz-dwa-trzy-zginiesz-ty będzie próbą ukazania schematu działania młodego przestępcy, w którym przygotowania do zbrodni ujęto jako rodzaj obrzędu wtajemniczenia. W sztuce odwołamy się do kultowej już książki Arnolda van Gennepa Obrzędy przejścia, w której autor rekonstruuje wiele wydarzeń z życia człowieka w kontekście inicjacyjnego schematu. Głównym celem powołania się na badania etnologa będzie pokazanie, że każda jednostka w wyniku narzuconych mechanizmów społecznych może przetransformowań swoją świadomość i sposób myślenia.

reżyseria, scenariusz, scenografia: Arkadiusz Wójcik
muzyka: Bartosz Adamiak
światło: Sylwester Wilk, Łukasz Broniewski
obsada: Natalia Łągiewczyk, Wojtek Marcinkowski, Arkadiusz Wójcik oraz podopieczni Ośrodka Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień Stowarzyszenia MONAR w Łodzi

termin: 8 czerwca / godz. 19:15
wstęp: bezpłatne wejściówki: odbiór od 30.05 w kasie Teatru, ul. Legionów 21, tel. 42 633 50 36, 42 633 25 39 wew. 314, e-mail: bilety@powszechny.pl
czas trwania: 60 min.
miejsce: Teatr Powszechny w Łodzi, Duża Scena, ul. Legionów 21
organizator: Teatr Powszechny w Łodzi