Jazzkuła

KONCERT EKSPERYMENTALNY

 

_MG_0698 IMG_9750 IMG_9752 _MG_0722-Edit IMG_9757 IMG_9828-Edit

fot. HaWa

Projekt Jazzkuła to koncert słowno-muzyczny zainspirowany literacką twórczością wybitnego łódzkiego artysty Zdzisława Jaskuły i jego wysoce oryginalną osobowością. Autor projektu Przemysław Dąbrowski (aktor Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi) spróbuje przybliżyć widzom jego twórczość w sposób, który przekracza teatralne schematy – założenie jak najbardziej bliskie idei teatru samego Jaskuły: teatru poszukiwań i eksperymentów. Forma, którą autor wybrał dla realizacji tego zadania jest bliska formie jam session: luźnej formie zbiorowego muzykowania najczęściej spotykanej w jazzie. Do realizacji tego pomysłu autor zaprosił wybitnych łódzkich jazzmanów: Michała Kobojka (saksofon), Bartka Stępnia (kontrabas) i Przemka Kuczyńskiego (perkusja) czyli FREE DEMENTIONS TRIO. Artyści spróbują przekroczyć podziały pomiędzy słowem i muzyka, muzykiem i aktorem, wstępnymi założeniami artystycznymi i ich końcowym rezultatem. Muzyka, która powstanie na potrzeby tego projektu będzie częściowo skomponowana, a częściowo wyimprowizowana w trakcie występu na żywo. W warstwie słownej usłyszymy wiersze Zdzisława Jaskuły. W trakcie koncertu, powstanie utwór interdyscyplinarny o wysokim stopniu złożoności, niepowtarzalny, skierowany do szerokiego grona odbiorców, szczególnie związanych z Łodzią – miastem, którego piewcą i oddanym całym sercem obywatelem był Zdzisław Jaskuła.

twórcy: Przemysław Dąbrowski i Free Dimentions Trio: Michał Kobojek, Bartek Stępień, Przemek Kuczyński
wiersze: Zdzisław Jaskuła
reżyseria: Przemysław Dąbrowski

Przemysław Dąbrowski – (pomysłodawca projektu, autor scenariusza, reżyser przedstawienia, aktor) absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi. Debiutował na początku lat 90-tych w teatrze Studyjnym w Łodzi pod kierownictwem Zdzisława Jaskuły. Grał w teatrach we Wrocławiu, Kaliszu, Łodzi, Krakowie, Warszawie i Rzeszowie. Współpracował z rozgłośniami radiowymi i stowarzyszeniami teatralnymi. Autor sztuk teatralnych, adaptacji, słuchowisk, piosenek, wierszy. W latach: 2003-2009– Prezes stowarzyszenia Kulturalnego „62-800” Kalisz, 2010-2011. – główny specjalista w biurze Zarządu i Spraw Korporacyjnych TVP S.A. Od 2011 r. aktor Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Od 2016 r. jest koordynatorem Sceny Aglomeracji Łódzkiej. Brał udział w ok. 40 filmach i serialach telewizyjnych. Ma na koncie ok. 60 ról teatralnych. Nagrody: „Srebrna Łódka”; Nagroda Krytyków na Festiwalu „Zderzenia” za monodram Ja, Ferdydurke wg. W. Gombrowicza; „Energia Kultury” za spektakl w reż. Michała Zadary Hotel Savoy; „Plaster Łódzki”, „Energia Kultury” i „Złota Maska” za spektakl w reż. Iwony Siekierzyńskiej Kobro. Jako aktor współpracuje z zespołami jazzowymi: Włodek Pawlik Trio (projekt Struny na ziemi) Lena Ledoff Trio (spektakl LeningradŁódź w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, projekty multimedialne Moja lubow. Rosyjska Muzyka Filmowa na festiwalu Łódź Czterech Kultur i Kolektyw Muzyczny Szlifierza Karhana w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi; współtworzy projekty koncertowe Nie żałuję. Edith Piaf, Chopin i polska poezja, Śmierć miłości potrzebna (poezja ks. Jana Twardowskiego).

Michał Kobojek – (kompozytor, saksofonista) absolwent Państwowego Studium Jazzowego przy zespole szkół muzycznych im. F. Chopina w Warszawie. Działalność koncertową rozpoczął w połowie lat 90-tych jako współtwórca i uczestnik wielu formacji, m.in. Fanky four, Tootsie, Swingowa Orkiestra Dęta ulicy Piotrkowskiej, Copro Combo, Fiesta Loca. Jako muzyk sesyjny współpracowal m.in. z Urszulą, Krzysztofem Ścierańskim, Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Zbigniewem Namysłowskim Obecnie jest saksofonistą Łódzkiej grupy Varius Manx. Laureat wielu konkursów muzycznych, m.in. Krokus Jazz Festival 2007 i Bielska Zadymka Jazzowa 2009 r. Na Międzynarodowym Festiwalu „Jazz Nad Odrą” otrzymał nagrodę specjalną za indywidualność dla solisty. Najlepszy łódzki muzyk jazzowy 200 i 2011 roku (Nagrody Prezydenta Łodzi). Nagrywał ścieżki dźwiękowe do filmów Superprodukcja (2002 r.) i Falszerze (2006 r.), Ida (2013 r.). Nagrał dwie płyty solowe, doskonale przyjęte przez krytykę muzyczną: My First Time (2007 r.) i The Outside (2016 r.). Skomponował muzykę do spektakli Dzieci z Bullerbyn w reżyserii Konrada Dworakowskiego (Teatr Baj Pomorski w Toruniu) oraz Dla Jennifer w reżyserii Anny Ciszowskiej (Teatr Szwalnia w Łodzi).

Bartosz Stępień – (kontrabas, gitara basowa) absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie kontrabasu. Wykształcenie jazzowe odebrał na warsztatach jazzowych w Chodzieży i Puławach u Zbigniewa Wegehaupta, Marcina Pospieszalskiego i wykładowców Berkley Music Academy. Z kwartetem jazzowym „Contraband” zajął pierwsze miejsce w Łódzkich Zmaganiach Jazzowych. Jest współtwórcą zespołu „Fuzja” i kontrabasistą „Lena Ledoff Trio”. Współpracuje ze znanymi polskimi jazzmanami m.in. Januszem Skowronem, Maciejem Strzelczykiem,Włodzimierzem Pawlikiem, Włodzimierzem Kiniorskim, Witoldem Janiakiem i Michałem Kobojkiem. Jest wykładowcą kontrabasu i gitary basowej w szkole muzycznej Marka Kiędzieli „Bajkonur” w Łodzi oraz koncertmistrzem orkiestry Teatru Muzycznego w Łodzi.

Przemysław Kuczyński – (perkusja, instrumenty perkusyjne) absolwent Wychowania Muzycznego na Uniwersytecie Łódzkim, muzyk współpracujący z wieloma znanymi artystami, reprezentującymi niejednokrotnie bardzo odległe od siebie style muzyczne. Znany przede wszystkim ze stałej współpracy z jednym z najwybitniejszych polskich jazzmanów Krzysztofem Ścierańskim. Współpracuję z Edytą Górniak, Robertem Chojnackim, Januszem Radkiem. W latach 2007 i 2008 był nominowany do nagrody Oskar Jazzowy w kategorii Łódzki Muzyk Jazzowy, a w roku 2012 został jej laureatem. Jako jeden z niewielu polskich artystów nagrywał wraz z K. Ścierańskim i M. Napiórkowskim, z Mikiem Sternem, Larsem Danielsonem, Johnem Taylorem. Od trzech lat jest perkusistą „Lena Ledoff Trio”. Jako muzyk sesyjny brał udział w wielu produkcjach telewizyjnych. Oprócz czynnego muzykowania zajmuję się aranżacją, produkcją i kompozycją. Jako muzyk sesyjny brał udział w nagraniu kilkadziesiąt płyt.

termin: 7 czerwca 2017 / godz. 20:00
wstęp bezpłatny: rezerwacja miejsc: promocja@teatrszwalnia.pl
czas trwania: 60 min
miejsce: Teatr Szwalnia, ul. A. Struga 90, Łódź
organizator: Przemysław Dąbrowski